7 клас історія України


Русь  за часів перших князів



Переглянути при підготовці домашнього завдання і при складанні портрету історичного діяча Ярослава Мудрого


Володимир Мономах - великий політичний діяч 
Зробивши за своє життя 83 великих походу, вигравши десятки боїв, князь став для нащадків не тільки героєм-воїном. Про Володимира Мономаха згадують як про ідеального правителя, який зумів реалізувати себе багатопланово і різнобічно. Не дарма Костомаров М.І. описував час князювання його до смерті, що послідувала в 1125 році, періодом «самим квітучим у давній історії Київської Русі» [6, 518]. 
Київська Русь часів Ярослава Мудрого була величезним державою, що об'єднав колись розрізнені східнослов'янські племена. Під рукою київських князів були зібрані території, значно перевищували за розмірами будь-яку з європейських країн того часу, хоча і не можна було назвати Київську Русь єдиною державою у сьогоднішньому розумінні цього слова, тому що не було тоді, та й не могло ще бути єдиного управління та постійних економічних зв'язків між окремими землями. Політична залежність більшості земель, що входили в державу Рюриковичів, обмежувалася сплатою необтяжливою данини, а самі київські князі мали чітко визначене коло обов'язків, головними з яких були запобігання внутрішніх чвар між різними племенами і захист своїх платників податків від зовнішньої небезпеки. «Кожен зберігає вотчину свою, але у всіх нас хай буде єдине серце» - домовилися між собою князі російські на зустрічі в Витичева, де заправляв усім Володимир Мономах [6, 511], що на той момент вже було великою перемогою у справі об'єднання князівств. Так як, відомо, що домовитися про такий союзництво вдалося не відразу, але Володимир Мономах діяв, не здаючись і дотримуючись однієї політичної лінії на зміцнення внутрішньодержавних зв'язків Київської Русі.

Презентація "Ярослав Мудрій"

Тема: " Галицько- Волинське князівство"




Тема:Руські удільні князівства у складі сусідніх держав. 

Основні питання. На 04. 05 надати інформацію за таблицею та словником.
1. Повторити причини феодальної роздробленості Русі-України (параграф 12-13 п.1. знати шість причин роздрблеості )
2. Повторити утворення Галицько-Волинського князівства і його падіння (параграф 16 і 19)
3. Українські землі у складі Великого князівства  Литовського. Вивчити міні-лекцію, перегляньте відеоролики (обидва), запам'ятовуючи дати, події, імена, пов'язані з цими подіями. Занести нові терміни і поняття у словник.
Міні - лекція
Під часзавоювання більшості князівст колишньої Русі монолами на північно-західних кордонах колишньої Київської держави утворилася  Литовська держава.  Це сталося у першій чверті 13 століття. Литовські племена об'єднав князьРингольд. Його син Міндовг  продовив політику  батька і саме з його ім'ям пов'язане утворення Великого князівства Литовського. Цей князь прийняв християнство. Роки правління Міндовга співпадають з роками правління Данила Галицького. Довго воюють, обидва були короновані. Пізніше стали союзниками, одруживши своїх дітей (син Данила Шварн одружився на ддочці Міндовга). Обидві держави були надійним щитом Європи від монголів.
    Особливо швидко росте Литва при синові Міндовга Гедеміні, який не тільки завершив приєднання білоруських земель, а й захопив північноукраїнські землі. 
 У 1362 році відбулася битва на Синіх Водах відбулася битва між монголами і литовським князем Ольгердом (син Гедеміна). В результаті перемоги Ольгерда над монголами більшість українських земель ввійшла до складу ВКЛ. Запам'ятай!
   Литва по відношенню до українських земель проводила лояльну політику. Вона зберегла закони, віру, мову українців (здійснювали політику за принципом старого не знищуємо, а нове не вводимо). Тому українці не чинили опору, ти паче, що і сил самостійно захищати свої землі не мали. Запам'ятай!
   На українських землях Ольгерд відновив удільну систему. Тобто, уділні князівства були у васальній залежності від великого литовського князя, зобов'язувалися служити вірно, щорічно виплачувати данину і при необхідності надавати військову допомогу. У внутрішній політиці  були самостійними.
   В самій Литві після смерті Ольгерда між братами почалася боротьба. Ольгерд залишив після себе при владі Ягайла. Боротьба завершилася тим, що Ягайло звертається за допомогою до Тевтонського ордену, який був ворогом Польщі. У 1385 році Ягайло одружується на польській княжній Ядвизі. Це була Кревська унія. Ягайло залишається великим литовським князем і стає польським королем. Це була перша спроба об'єднання Польщі і Литви.  Зверни увагу і запам'ятай! Почалося введення католицтва у Литві. Ті, хто перейшов у католицтво, отримав такі ж права як і поляки.
   Але деякі литовські князі на чолі з Вітовтом (двоюрідний брат Ягайла) виступили проти Кревської унії (об'єднання Польщі і Литви). Вони вимагали збереження самостійності Литви.Ягайло у 1392 році визнав Вітовта намісником Литви. Вітовт фактично став литовським князем. Деякі українські князі відмовилися визнати владу Вітовта, почали боротьбу і тоді Вітовт почав ліквідацію удільних князівств. Д кінця 90-х років XVI століття  найбільші уділні князівства щезли. Замість князів тут з'явилися намісники Вітовта.
   Стати самостійним правителем Литви Вітовту завадили монголи. У 1399 році на річці Ворсклі він зазнав поразки від монголів, попросив допомоги у Ягайла. У 1401 році у Вільно підписана унія (союз, словник), за якою Велике князівство Литовське визнало свою васальну залежність від Польщі. Вітовт взявся за укріплення Литви, досягає успіху у війні з Москвою, разом з Польщею приймає активну участь у Грюнвальдській битві 1410 року проти Тевтонського ордену. 
У 1413 році між Литвою і Польщею була підписана Городельська унія. Литва визнавалася незалежною і після смерті Вітовта, але під зверхністю Польщі.З  рішенням  З таким рішенням не погодився молодший брат Ягайла Свидригайло. Коли Вітовт раптово помер (ходили чутки, що він був отруєний),  українська, білоруська і частина литовської знаті без дозволу Ягайа обрали князем ВКЛ Свидригайла. А остання частина литовської знаті обирає князем ВКЛ брата покійного Вітовта Сигизмнда Кейстутовича.  Прибічники Свидригайла оголосили утворення Великого князівства Руського (білоруські, українські землі). Між Сигизмундом і Свидригайлом розпочинається війна, яка завершилася поразкою Свидригайла у 1435 році біля м. Вилькомира. Після убивства Сигизмунда князем ВКЛ стаєКазимир, молодший син Ягайла.
   У 1470 році було ліквідоване Київське удільне князівство, а у 1481 році  - Волинське удільне князівство. Запам'ятай!
    Останнім збройним виступом православної знаті було повстання на чолі з М. Глінським у 1508 році. Запам'ятай!

4. Знати політику Польщі на українських землях, чим вона відрізнялась від політики ВКЛ
(стор. 191, 202-204). Заповнити   таблицю. Скористайтесь тренувальними вправами , які розміщеі після відеороликів. Вони вам допоможуть заповнити таблицю (інформацію надати).


Питання для порівняння
Політика ВКЛ на укр. землях
Політика Польщі на укр. землях
Поділ українських земель на адмініастративні одиниці


мова


закони


Церква, відношення до православ’я


Судова система


Становище міщан









Тема: Українські землі у складі інших іноземних держав.
Завдання на 08.05.
1. Звернути увагу на таблицю. Запам'ятати держави та українські землі, які входили до складу цих держав.Не забуваємо, що у попередній лекції ми говорили про українські землі, які входили до складу ВКЛ і Польщі.
№1
Іноземна держава
Дата приєднання
Українські землі, які входили до їх складу
Угорщина
XIV століття
Закарпаття. Угорщиною Закарпаття було поділено на адміністративно-територіальні одиниці – комітати на чолі з ішпанами (жупанами), яких призначав король
Молдова
XIV століття (1359р.)
Північна Буковина (Шипинські землі). З 1514 по 1775 р. Північна Буковина,будучи у складі Молдови, разом з нею потрапила під владу Османської імперії.
Московське князівство
Початок XVI століття
Чернігово- Стародубське та Новгород-Сіверське князівства


2. На основі матеріалупараграфа 23 п.1-3 виписати коротко становище українських земель у складі іноземних дерав, перелікованих у таблиці №1. Інформацію надати у виді таблиці.
№2
Держава
Становище українських земель
Угорщина

Молдавське князівство

Московське князівство


3. Утворення Кримського ханства. Утворення держави Феодоро.  Генуезькі колонії.
Факти для запам'ятовування. Робота з документом стор. 213. Інформацію надати.

Держава Феодоро. Основна територія Криму в 13 столітті була завойована монголами. А в гірській частині виникає Генуезька факторія (колонія). Візантія надала виняткове право Генуї торгувати на Чорному морі. І вони на місці сучасної Феодосії заснували цю факторію Кафу. З монголами і місцевим населенням факторія часто воювала. До середини 15 століття Кафа стала найбільшим містом Світу (70 тисяч мешканців). Генуезці захопили все Південне побережжя Криму.
  У кінці XII століття у гірських районах Криму виникає держава Феодоро із столицею Мангуп. Феодоро мирно співіснувало з монголами. Розквіт Держави  Феодоро пов'язаний з правлінням  Олексія I та його сина. У Феодоро займалися сільським господарством, виноградарством, різними ремеслами. У 1475році Феодоро захоплена турецькими військами.

Утворення Кримського ханства.
У XIII столітті Крим був захоплений монголами і входив до складу Золотої Орди як окремий улус (область). Тут монголи злилися з половцями і змішані шлюби дали сучасний народ - кримських татарів.
 У другій половині XIV століття Золота Орда розпадається і виникає ряд незалежних держав , серед яких Кримське ханство на чолі з Гаджі Гіреєм. Датою проголошення незалежності Кримського ханства вважається 1449 рік. Ханство було поділене на адміністративні одиниці - бейліки на чолі з беями.
  У 1475 році Кримське ханство визнало васальну залежність від Османської імперії.


Розгляньте схему державно-політичного устрою Кримського ханства стор211. Звертаю увагу на те, що хан -є главою Кримського ханства. Султан -є сюзереном  Кримського ханства.
З 1474 року почалися набіги кримських татарів на українські землі. Головне, чому здійснювали набіги татарів на наші землі - це ясир - живий товар, люди, яких продавали до рабства.  Захист українських земель - одна з причин появи українського козацтва - вільних людей.




Тема: Суспільне і церковне життя на теренах України в XIV - XV столітті
Завдання знаходиться у параграфі 24 
1. Розглянути і розібрати схему на стор. 220.
2. Зіграйте в гру" Становий поділ українського суспільства в XIV-XV столітті". Вона вам допоможе зрозуміти і запам'ятати групи населення в українських землях. Після цього заповніть таблицю, яка знаходиться після гри. Щоб заповнити таблицю необхідно попрацювати з параграфом 24 п.1.Інформацію надати 15.05.




Панівні стани
шляхта
Стан
Політичне і економічне становищ
князі
Найбагатшша, титулована знать. Діляться на «княжат головних» (входять до великокнязівської ради і у війну ходили з власним загонами) і «княжат повєтників» (підкоряються місцевій владі, у воєнний похід йшли у складі повітового ополчення
пани

Зем’яни

Бояри

Духовенство
Церковні люди

Міське населення
Патриціат

бюргерство

плебс

селянство
слуги


тяглові


данники




3.Життя панівного стану.
Факти для запам'ятовування.
У Польщі панівний стан суспільства , тобто феодали, називалися шляхтою. Головний обов'язок шляхти - військова службаза рахунок власних коштіві уплати невеликого грошового внеску. за несення військової служби шляхта отримувала різні привілеї. Шляхта ділилася на дрібну, середню і магнатів. 
4. Скласти портрет князя Костянтина Острозького. Інформацію надати 15.05. Інформацію можна знайти стор. 223-224 і інтернет.

Комментариев нет:

Отправить комментарий